Prvá fáza
Kvantitatívny prieskum hodnôt a hodnotových postojov
– bola realizovaná v spolupráci s výskumnou agentúrou
FOCUS a občianskym združením Dialóg na
reprezentatívnej vzorke 1011 respondentov v júni 2021.
Cieľom realizácie prieskumu národných hodnôt zo strany SGN je zmapovanie a pochopenie hodnôt, postojov a potrieb obyvateľov, postupná aktivizácia celospoločenského dialógu o tom, akú krajinu budujeme. Podporujeme spoločenskú zmenu cez angažovaných iniciátorov a nositeľov spoločenskej zmeny z rôznych oblastí na Slovensku tak, aby vedome a efektívne prispeli k pozitívnym kultúrnym i štrukturálnym zmenám v krajine.
Výsledky prieskumu národných hodnôt a hodnotových postojov (NVA) sa reálne využívajú v desiatkach krajín pri budovaní platformy riešenia spoločenských výziev a nastavovaní verejných politík štátov i jednotlivých miestnych komunít v súlade s potrebami a prioritami občanov. Tento model skúmania stavu spoločnosti vznikol už v roku 1996. Od tej doby bol realizovaný vo viac než 5000 organizáciách a 36 krajinách. Najznámejšie príklady využitia tohto modelu pochádzajú z Lotyšska, Islandu, Švédska, Austrálie a Singapuru.
Našim zámerom je osloviť, podporovať a prepájať kľúčových nositeľov zmeny v rôznych oblastiach rozvoja na Slovensku. V tomto roku sa sústredíme na oblasti obsiahnuté v pláne obnovy SR. Veríme totiž, že prepojenie zástupcov všetkých sektorov je pre implementáciu plánu a rozvoj SR kľúčové. Prieskum umožňuje pochopiť a zužitkovať výsledky na lepšie zacielenie, akceleráciu, komunikáciua spoluprácu.
SGN využíva prepracovanú metodiku National Values Assessment (NVA) Barrettovho centra hodnôt v Londýne, ktorá bola úspešne aplikovaná na podnietenie systematického riešenia pálčivých spoločenských problémov a výziev v krajinách a regiónoch vo viacerých oblastiach sveta.
NVA je komplexný prieskum hodnotovej orientácie obyvateľov krajiny. Prieskuma výsledná analýza umožňuje zistiť, aké hodnoty a postoje v súčasnosti zastávajú ľudia v našej spoločnosti, aké sú ich potreby a ako sa ich darí napĺňať. A to na úrovni jednotlivcov, demografických skupín a komunít podľa rozsahu prieskumu. Zároveň zisťuje, ako občania vnímajú súčasné spoločenské hodnoty, a taktiež aké hodnoty by radi videli vyjadrené v spoločnosti. Prieskum tiež meria rozsah entropie, ktorá vyjadruje stupeň frustrácie a konfliktnosti v spoločnosti, ale i potenciál zmenya volanie po nej. S rastúcou mierou entropie v spoločnosti klesá miera jej súdržnosti a vzájomnej dôvery a narastá šanca pre negatívne a deštruktívne prejavy nespokojnosti. Prieskum je príležitosťou, ako prispieť k zníženiu entropie v krajine a ku pozdvihnutiu úrovne vedomia a spolupráce v spoločnosti.
Odkaz na metodológiu: https://www.valuescentre.com/our-products/products-society/national-values-assessment-nva
Kvantitatívny prieskum hodnôt a hodnotových postojov
– bola realizovaná v spolupráci s výskumnou agentúrou
FOCUS a občianskym združením Dialóg na
reprezentatívnej vzorke 1011 respondentov v júni 2021.
Výsledky boli spracované expertmi v Barrett Value
Center v Londýne a vyhodnotené počas júla 2021.
Hlavným výstupom prieskumu je zoznam 10 najdôležitejších hodnôt/hodnotových postojov v troch oblastiach:
Výsledky prieskumu (PDF)Prieskum a následný občiansky dialóg počas 18 mesiacov viedol k vízii a stratégii udržateľného rozvoja krajiny „Latvia 2030“ odzrkadľujúcich hodnoty a potreby občanov krajiny. V tomto procese sa priamo angažovali aj štátni zamestnanci a politici. Výsledok bol ratifikovaný v 2009 lotyšským parlamentom a tiež prezentovaný v Európskom parlamente.
Výsledky z Národného výskum hodnôt v roku 2008 inicializovali islandské celonárodné zhromaždenie za účasti 1200 náhodne vybraných delegátov z radov občanov a 300 lídrov z vládnych, neziskových a iných organizácií, kde viedli dialóg o hodnotách a vízii budúcnosti Islandu. O rok neskôr islandský parlament použil ten istý formát občianskeho dialógu pri zmene ústavy.
V 2019 prieskum NVA slúžil ako podklad k vládnemu dokumentu nazvanom „Akú spoločnosť by mali radi Singapurčania“, ktorý bol odrazom hodnôt občanov. Opakovaný prieskum v 2020 ukázal posun v realizácii želaných hodnôt na skutočnosť, napríklad vzhľadom na dobre fungujúce zdravotníctvo a príležitosti vo vzdelávaní.
Každoročné prieskumy hodnôt sa organizujú na celonárodnej úrovni už 7 rokov. Najväčší dopad prieskumov je viditeľný na komunálnej úrovni, kde štátni zamestnanci, politici a občania vedú dialóg a uplatňujú riešenia a opatrenia, ktoré zlepšujú život na lokálnej úrovni a poskytujú to, čo občania potrebujú.
V roku 2011 bol prieskum NVA vykonaný v jednej z najchudobnejšej komunite domorodých obyvateľov Austrálie v štáte Queensland. Ako dôsledok opatrení, ktoré z neho vyšli sa v priebehu štyroch rokov entropia v komunite znížila z 33% na 9%, zamestnanosť sa zvýšila o 60%, o 80% sa znížilo násilie v rodine a o 50% sa znížila kriminalita. Okrem toho komunita prestala byť závislá na sociálnych dávkach a začala zarábať prostredníctvom podnikania.