Zo Slovenska cez Cyprus do celého sveta: Príbeh Mariety Gundovej a Flamingos School

Keď sa Marieta pred 14 rokmi presťahovala na Cyprus, mala v pláne zostať len počas materskej dovolenky. Vlastná skúsenosť s učením slovenčiny v zahraničí a túžba dať svojmu synovi lepšiu príležitosť ju však priviedli k vytvoreniu niečoho väčšieho. Dnes jej online škola Flamingos spája Slovákov naprieč kontinentmi a stojí na prahu revolučnej zmeny v jazykovom vzdelávaní.

Môžete v krátkosti opísať, čomu sa venujete?

Vyštudovala som ekonómiu a väčšinu svojho pracovného života som strávila vo veľkých nadnárodných spoločnostiach po celom svete. Moja profesia sa zameriava na poradenstvo v oblasti financií. Popri práci však rozvíjam aj svoju vášeň – slovenskú jazykovú školu Flamingos, ktorá je mojou srdcovou záležitosťou.

Na Cyprus som sa dostala vďaka môjmu manželovi, ktorý tu dlhodobo pôsobí. Pôvodne som plánovala zostať len počas materskej dovolenky, ale život zariadil inak. Cyprus sa stal naším druhým domovom a dnes tu žijem už takmer 14 rokov.

„Slovensko má pre mňa špeciálne miesto v srdci. Aj keď väčšinu svojho života som prežila v zahraničí, moje korene a spomienky sú pevne spojené so Slovenskom. Na Slovensku mám stále rodičov, blízku rodinu a mnohých priateľov. Je to krajina s obrovským potenciálom a úžasnými ľuďmi. Aj keď som aktuálne fyzicky ďaleko, Slovensko bude pre mňa vždy domovom.“

Čo Vás viedlo ku založeniu online jazykovej školy Flamingos, ktorá sa zameriava na učenie slovenčiny? Ako vznikol tento nápad?

Nápad vznikol z mojej vlastnej skúsenosti. Ako sedemročná som sa s rodičmi presťahovala do Japonska, kde som navštevovala medzinárodnú školu. Slovenčinu som sa musela učiť doma s mamou, čo bolo náročné a často stresujúce.

Keď som sa po rokoch vrátila na Slovensko, rozdielové skúšky neboli jednoduché. Keď sa narodil môj syn, vedela som, že na Cypre ho čaká podobná cesta. Chcela som mu však učenie jazyka zjednodušiť a spríjemniť. Zistila som, že na Cypre je veľká komunita Slovákov, a tak spolu s ďalšími mamičkami sme začali organizovať hodiny slovenčiny. Najskôr sme fungovali ako fyzická škola, avšak pandémia nás prinútila prejsť na online formát. Táto zmena nám umožnila osloviť Slovákov po celom svete.

Pri výbere názvu ma inšpirovali plameniaky – flamingos, ktoré zimujú na Cypre. Tieto elegantné vtáky migrujú medzi krajinami, podobne ako Slováci v zahraničí, ktorí sa však často vracajú domov – aspoň v srdci.

Jazyk je kľúčom k pochopeniu našej histórie, kultúry a tradícií. Naša škola pomáha nielen učiť jazyk, ale aj posilňovať pocit spolupatričnosti k Slovensku. Udržiavame slovenskú identitu tým, že spájame študentov zo všetkých kútov sveta. Na hodinách si nielen osvojujú jazyk, ale aj vytvárajú priateľstvá, ktoré presahujú rámec vzdelávania.

Aké sú najčastejšie dôvody, prečo sa Slováci v zahraničí rozhodnú zlepšovať alebo udržiavať svoju slovenčinu?

Hlavným dôvodom je rodina – chcú komunikovať s príbuznými na Slovensku. Ďalšou motiváciou býva štúdium na Slovensku alebo zlepšenie odborného jazyka. Pre rodičov je dôležité, aby ich deti ovládali slovenčinu na úrovni, ktorá presahuje „kuchynský“ jazyk, a mohli sa tak plynulo rozprávať s rodinou či priateľmi. U nás študujú deti už od troch rokov, ale máme aj dospelých študentov. Často sú to rodičia – cudzinci, ktorí chcú rozumieť jazyku svojho partnera a detí. Taktiež sú to zahraniční Slováci, ktorí chcú obnoviť svoje jazykové zručnosti alebo cudzinci, ktorí sa do slovenčiny zamilovali.

„Pamätám si dvoch študentov, ktorí sa spoznali na našich online hodinách a jedného dňa sa náhodou stretli v parku. Hoci žili v tej istej krajine, ich priateľstvo by možno nikdy nevzniklo, keby nebolo našej školy. Rodičia nás často kontaktujú po prázdninách, aby sa podelili o to, ako boli ich deti pochválené za slovenčinu na Slovensku. Tieto príbehy nám dávajú energiu pokračovať.“

Ako spolupracujete s organizáciami ako napríklad Pedagogickou fakultou Univerzity Mateja Bela, ISEA, Úradom Slovákov žijúcich v zahraničí a ďalšími?

Spolupráca s týmito organizáciami je pre nás nesmierne dôležitá a veľmi obohacujúca. ISEA je jedným z našich kľúčových partnerov. Prostredníctvom tejto organizácie spolupracujeme s ďalšími školami zo západnej Európy, Ameriky a ďalších krajín. Vzájomne si vymieňame skúsenosti a odborné znalosti, organizujeme spoločné školenia pre pedagógov a zapájame sa do širokého spektra projektov určených deťom z celého sveta. Táto sieť škôl nám umožňuje budovať medzinárodné vzťahy, zdieľať osvedčené postupy a spoločne hľadať nové spôsoby, ako podporiť výučbu slovenčiny v zahraničí.

Úrad Slovákov žijúcich v zahraničí (USZZ) je pre nás zároveň významným podporovateľom. Vďaka ich dotáciám môžeme nielen udržiavať chod školy, ale tiež organizovať letné jazykové tábory na Slovensku, čo je pre našich študentov obrovská motivácia.

Pedagogická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici je naším dlhodobým partnerom v oblasti vzdelávania pedagógov. Spoločne zabezpečujeme pravidelné školenia a odborné semináre, ktoré prispievajú k zvyšovaniu kvalifikácie našich učiteľov. Momentálne pripravujeme v spolupráci s UMB školenie pre pedagógov z ISEA, ktoré sa uskutoční v roku 2025 na Cypre.

Čo prináša Slovákom v zahraničí pravidelný kontakt so Slovenskom?

Pravidelné návštevy Slovenska majú pre Slovákov žijúcich v zahraničí hlboký význam. Okrem toho, že im umožňujú zdokonaľovať jazykové schopnosti, pomáhajú budovať silnejší vzťah k slovenskej kultúre, histórii a tradíciám. Pobyt na Slovensku často otvára nové perspektívy – mnohí objavujú krásy slovenskej prírody, spoznávajú rodinné korene alebo nachádzajú inšpiráciu pre podnikateľské zámery.

Často sa stáva, že návrat na Slovensko podnieti vznik nových nápadov, ako sú startupy či inovatívne projekty. Je to príležitosť prepojiť skúsenosti a znalosti získané v zahraničí s domácim prostredím.

„Pravidelný kontakt s rodinou a komunitou na Slovensku posilňuje pocit spolupatričnosti a vytvára pevný základ pre udržiavanie slovenského jazyka a identity v ďalších generáciách.“

Venujete sa aj niečomu inému okrem Flamingos School?

V rámci školy Flamingos pracujeme na jedinečnom projekte s názvom Flamedu, ktorý by mohol zásadne zmeniť spôsob, akým sa deti i dospelí učia cudzie jazyky.

Flamedu bude digitálna platforma, ktorá ponúkne personalizované a moderné metódy výučby. Platforma sa prispôsobí aktuálnej jazykovej úrovni používateľa a jeho preferovanému štýlu učenia. Kombinovať bude video a audio lekcie s možnosťou pripojiť sa na živé hodiny so skutočným učiteľom a spolužiakmi. Súčasťou platformy bude aj komunitný chat, kde budú môcť študenti zdieľať skúsenosti a motivovať sa navzájom. Platforma využije prvky gamifikácie a umelú inteligenciu, aby bolo učenie nielen efektívne, ale aj zábavné a interaktívne.

Celý tím Flamingos School sa podieľal na návrhu tohto riešenia, vrátane našich desiatich pedagogických pracovníkov a externých odborníkov v oblasti vzdelávania a detskej edukačnej psychológie. Ich znalosti a skúsenosti boli kľúčové pri tvorbe obsahu a metodológie, ktoré platforma ponúkne. Veríme, že Flamedu bude nielen revolučným krokom v jazykovom vzdelávaní, ale aj prínosom pre slovenskú komunitu po celom svete. Ak bude projekt úspešný, plánujeme rozšírenie platformy aj na ďalšie jazyky.