Platforma pre ambiciózne ženy, ktoré sa neboja snívať vo veľkom. Miesto, kde sa rodičovská dovolenka mení na odrazový mostík k vlastnému biznisu a kde každý nápad dostane šancu vyrásť v úspešný projekt. Presne takýto priestor už osem rokov buduje Martina Novotná, zakladateľka Akčných žien.
Martina Novotná je zakladateľkou platformy Akčné ženy, kde buduje komunitu ambicióznych žien so záujmom o sebarealizáciu. Pomáha ženám búrať bariéry a svojimi tipmi a radami podporuje podnikateľky a profesionálky. Okrem toho organizuje rôzne eventy a webináre zamerané na vzdelávanie, networkovanie, podnikanie či konferenciu Equal Pay Day.
Mohli by ste v krátkosti predstaviť, čomu sa v Akčných ženách venujete?
Už ôsmy rok si budujeme svet, v ktorom veríme, že každá žena, bez ohľadu na svoj pôvod, zázemie či vek, má možnosť premeniť svoj nápad na úspešný projekt. Začali sme online platformami, zdieľaním inšpirácie, reálnych príkladov a tipov z praxe v magazínoch Akčné ženy a Akčné mamy, vytvorili sme inkubátor, a tiež klub akčných žien.
„Naša misia je jednoduchá – chceme posilniť postavenie žien, aby preklenuli finančnú a sociálnu nerovnosť.“
Každý rok zorganizujeme v priemere 60 komunitných eventov, kde vyťahujeme na pódium lokálne hrdinky, organizujeme vzdelávacie workshopy a konferencie. Za tie roky máme už kopec úspešných príbehov o tom, ako sa napríklad z mamičky na materskej stala ostrieľaná podnikateľka. Je to zároveň najčastejší príbeh, kedy ženy začínajú podnikať, no aj dôležité obdobie, pretože vtedy vzniká najväčší finančný „gap“.
Vaša platforma pokrýva široké spektrum tém – od biznisu až po zdravie, materstvo a rodinu. Ktorú z týchto oblastí považujete za najviac prehliadanú, pokiaľ ide o podporu a potreby žien?
Jedna téma od druhej sa nedá oddeliť. Pre každú z nás je rovnako dôležité byť zdravá a dbať na prevenciu. Aj preto vznikla popri podnikateľských témach iniciatíva Pre Zdravie Ženy. Každá z nás prechádza rôznymi fázami života a v každej kladieme na prvé priečky niečo iné.
Z môjho pohľadu je však stále najviac prehliadaná oblasť kariérneho rozvoja žien v kombinácii s materstvom a rodinným životom. Ženy často čelia výzvam, ako zosúladiť pracovné ambície s rodinnými povinnosťami, a pritom neraz narážajú na predsudky v spoločnosti či nedostatočnú podporu zo strany inštitúcií. Práve v tejto oblasti sa snažíme aktívne pôsobiť – otvárať diskusie, ponúkať inšpiráciu a poukazovať na nástroje a možnosti, aby si ženy mohli budovať kariéru či firmu a nemuseli pritom robiť neustále kompromisy alebo počúvať komentáre zo strany okolia. To robíme intenzívne aj cez iniciatívu Equal Pay Day.
Aké sú najčastejšie bariéry, s ktorými sa stretávajú ženy v podnikaní, a akú podporu im vie poskytnúť vaša platforma?
V prvom rade máme bariéru v našich hlavách. Máme nedostatok sebadôvery a obavy zo zlyhania, ktoré často pramenia zo spoločenských očakávaní a stereotypov. To je za mňa bariéra číslo jedna.
Ako druhý problém vnímam to, že my, ženy, máme často náročnejšiu úlohu v hľadaní rovnováhy medzi podnikaním a rodinnými povinnosťami, keďže u nás stále vládnu stereotypy.
Naša platforma Akčné ženy sa snaží tieto bariéry odbúravať rôznymi spôsobmi. Poskytujeme ženám priestor na vzájomné prepájanie a zdieľanie skúseností prostredníctvom networkingu, školení a mentoringových programov. Celoročne prevádzkujeme klub, kde sa ženy môžu vzdelávať online aj naživo.
„Každý deň o ženách píšeme a prinášame pozitívne príklady ako sa to dá.“
Sme presvedčené, že podporou, inšpiráciou a vzdelávaním si dokážeme pomôcť a v podnikaní uspieť, aby podiel žien medzi zakladateľmi podnikov nepredstavoval iba štvrtinu koláča, ale aby sme raz dosiahli rovnováhu 50:50.
Vnímate medzi ženami rastúci záujem o podnikanie a sebarealizáciu?
Práve tu zohrávajú dôležitú úlohu platformy ako Akčné ženy, ktoré ženám ponúkajú podporu, povzbudenie a praktické nástroje. Naším cieľom je pomôcť ženám prekonať ich obavy, poskytnúť im vzdelávanie, mentoring a inšpiráciu, aby si uvedomili svoj potenciál a nebáli sa ho využiť. Veríme, že každá žena má schopnosť uspieť, ak dostane správne vedenie a podporu.
Je rozdiel v náročnosti presadiť sa pre ženy žijúce v Bratislave a ženy žijúce v regiónoch?
Dobrá otázka, avšak záleží v čom. Zo strany podporných komunít, ako je naša, vnímam, že ženy v regiónoch si dokážu networkingové podujatie užiť na maximum a zoberú si z neho všetko, čo sa dá, pretože sa tam takéto podujatia nekonajú každý deň, a teda sú pre ne vzácne. Bratislava a Košice ponúkajú už možností viac. Na druhej strane je tu pre podnikateľky a podnikateľov aj omnoho väčšia konkurencia.
„Prepájať sa a pomáhať si je všeobecne užitočné. Človek sám veľa nedokáže, no skupina ľudí, v ktorej každý ovláda niečo iné, už toho môže dokázať veľa.“
Je podľa vás spôsob, akým ženy budujú svoje siete odlišný od mužov? V čom vidíte hlavné rozdiely?
Je iný, jednoznačne.
Ženy prirodzene budujú svoje siete viac na základe vzájomnej podpory, empatie a zdieľania skúseností. Ich kontakty sú často osobnejšie, zamerané na vzťahy než na biznis. Z pozorovania mužov vnímam, že tí na to idú viac cielene a konkrétne – obchodne.
Tým nechcem povedať, že je niečo lepšie alebo horšie. Kombinácia prístupov je super, a preto je fajn, keď bude biznis svet viac fifty-fifty. Od mužov sa môžeme inšpirovať aj v tom, aby sme sa nebáli cielenejšie oslovovať ľudí, ktorí nám môžu pomôcť rásť. Naše eventy ako Linkedinlovers sú na to priam stvorené.
S akými najväčšími obavami alebo predsudkami sa ženy stretávajú, keď začínajú networkovať, a ako by ich mohli prekonať?
Sebadôvera a čo sa stane, keď… Viac preratúvame a sme opatrnejšie. Ak mám teda hovoriť o stereotypoch, ktoré, samozrejme, neplatia všeobecne.
Aké rady by ste dali ženám, ktoré sú introvertky a cítia, že networking je pre ne veľkou výzvou?
Máme mnohé introvertky a ja sama možno pôsobím ako extrovert, ale v skutočnosti ním úplne nie som. Po každom evente potrebujem veľa ticha a samoty v lese. Podnikať sa však dá v dnešnom digitálnom svete ľahko aj bez živého networkingu. Stačí byť sociálny v digitálnom svete a to zvládne každý introvert.
„Každý by mal robiť to, čo mu energiu dáva a nie uberá.“
Ako podľa vás platová nerovnosť ovplyvňuje ženy v ich profesionálnom aj osobnom živote?
Všeobecná odpoveď je hádam jasná… Finančná (ne)závislosť je úplný základ pre každého jedinca, nielen pre ženy. A čo sa deje, keď dlhodobo nie je, všetci vieme. Sebahodnota klesá a môže vznikať finančný tlak v rodine, širšie dopady na deti, výchovu, budúcnosť, spoločnosť…
Sebahodnota je v tomto kontexte kľúčové slovo.
Mnoho žien po návrate z rodičovskej dovolenky čelí ťažkostiam pri hľadaní pracovného uplatnenia. Aké riešenia by podľa vás mohli pomôcť zlepšiť túto situáciu?
Všeobecné povedomie o možnostiach a dobré príklady z praxe, napríklad zo severských krajín, kde je to samozrejmosť. Dostupné škôlky, flexibilný čas a sloboda v práci všeobecne. Zamerať sa na to, aby bola práca vykonaná dobre a mala výsledky – nie na to, koľkokrát si beriem home office a koľko času si pípnem kartičkou v práci.
Ktoré oblasti v spoločenskom živote sú podľa vás stále najviac podmienené rodovými stereotypmi? Ako môžeme tieto bariéry postupne búrať?
O tejto téme sme napísali za posledný rok asi 400 článkov a snažili sme sa búrať predsudky a stereotypy vďaka mediálnej osvete. Ak mám odporučiť niekoľko tipov, ako to môžeme meniť, tak po prvé určite veľa sa o tom rozprávať doma s partnerom a deťmi. Vysvetľovať odmalička.
Taktiež vzdelávať o tom na školách. Mať osvietených učiteľov, pre ktorých je diverzita a inklúzia samozrejmosťou. Dôležité sú aj osvetové kampane a mediálna prezentácia, tie tiež urobia veľa. Všetci dobre vieme, ako vie ovplyvniť národ jeden príspevok Rytmusa, tak prečo nevložiť energiu aj do prezentácie pozitívnych vzorov, ako pekne sa dá žiť a pracovať.
Nevyhnutné je aj dodržiavanie oficiálnej legislatívy, napríklad transparentnosť platov, ktorou sa zaoberáme intenzívne aj na Equal Pay Day.
Roly, modely a diskusia, diskusia, diskusia… Vnímame to stále. Na východe Slovenska sme na základe nášho prieskumu zistili, že ľudia nevnímajú, žeby nejaký problém s Equal Pay vôbec existoval, až keď sme otvorili diskusiu na túto tému, si množstvo žien uvedomilo, že: ,,aha, vlastne áno, tento problém tu máme.“
A v neposlednom rade podpora otcovskej dovolenky.
Aké zmeny v spoločnosti by ste radi videli v súvislosti s postavením žien a ich sebarealizáciou?
Štatisticky, znižovanie oficiálneho percenta nerovnosti každým rokom výraznejšie. Ľudsky, viac harmónie vo vzťahoch a viac príležitostí. Tak, aby sme túto debatu ani nemuseli otvárať, lebo už raz nebude o čom.